Compare Shakeology with Other Shakes or Drinks

I get many questions about how Shakeology compares to other shakes or drinks on the market. After doing my research, I was astounded at the results! Yikes, I used to drink some of these other shakes or juices!

Before I share the results with you, let’s remember that Shakeology contains over 70 healthy ingredients from these key nutrient groups:

  • Protein and Amino Acids
  • Antioxidents
  • Phytonutrients
  • Adaptogens
  • Prebiotics
  • Digestive Enzymes

At a cost of just $4 per serving, you are getting a lot of nutrient for your buck! You could pay $4 for your favorite Starbucks drink but would not be nearly as healthy as Shakeology. In addition, coffee drinks usually contain high calories, fat, and sugar. Read the ingredients next time. They are available.

So what about other “health” drinks that are supposedly good for you? Jamba Juice is a popular smoothie that I used to drink. But with 50 grams of sugar and more than double the calories of Shakeology, I gave it up in favor of a healthier choice!

At a reasonable 100 calories, V8 Fusion Pomegranate juice contains anti-oxidents, vitamins, and minerals, but is missing protein, pre-biotics, digestive enzymes, and fiber!

It is funny how many people think that Shakeology is too expensive at $4 per serving but don’t think twice about spending $5 to $7 for a cheeseburger and fries that contain very little nutritional value.

Although there are many other shakes or nutritional drinks out there, they don’t come close to the nutrition offered in Shakeology.

Curious about Muscle Milk compared to Shakeology? Click here to read our review.

If you drank other drinks, you’d still have to buy additional supplements to get all the nutrition you get in Shakeology. That is both inconvenient and expensive. In fact, if you purchased each supplement provided by Shakeology, it would add up to about $250 for a 30-day supply. That is more than double the price of Shakeology.

Shakeology is super nutrition and super convenient. Isn’t that worth $4 a day?

Speak Your Mind

*